sâmbătă, 25 aprilie 2009

Poli Iaşi-Unirea Urziceni 0-2

Suflă în ceafa lui Dinamo
Formaţia Unirea Urziceni a cîştigat, sîmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-0 (2-0), partida susţinută în faţa echipei Politehnica Iaşi, în cadrul etapei a 27-a a Ligii I. Golurile echipei ialomiţene au fost marcate de Dănălache '5 şi Ricardo Gomes '9.
În minutul 5, formaţia din Urziceni a deschis scorul după ce atacantul Dănălache a înscris cu un şut de la marginea careului de 16 metri. Mijlocaşul Ricardo Gomes a dus scorul la 2-0 pentru oaspeţi înscriind din interiorul careului, după o centrare venită de pe partea dreaptă de la Dacian Varga. În minutul 59, Dănălache a trimis un şut de la 10 metri care a lovit bara porţii apărate de goalkeeperul echipei moldave.
Poli Iaşi: 12 Pleşca - 77. Buta, 3. Onuţ, 28. C. Munteanu, 23. Ad. Ilie - 16. Viveiros, 25. Milea (8. Ignatov '68), 7. Bersnjak, 13. Bratu - 9. Bîlbă (11. M. Oprea '23, 21. Lamine Diarra '60), 10. Cristea. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Urziceni: 1. Arlauskis - 16. E. Nicu, 6. Galamaz, 22. B. Fernandes, 19. Brandan (20. Bîrlădeanu '84) - 9. Varga (5. Todoran '77), 3. Ricardo, 17, Burns, 30. S. Frunză - 14. Rusescu, 15. Dănălache (7. Bilaşco '88). Antrenor: Dan Petrescu
Cartonaşe galbene: Bratu '88 / Arlauskis '78
Partida de la Iaşi a fost condusă de o brigadă de arbitri formată din Cristian Balaj (central), Florin Stănescu şi Ovidiu Artene (asistenţi).
La jocul de pe stadionul Emil Alexandrescu au asistat aproximativ 6.000 de spectatori.