marți, 11 noiembrie 2008

Ialomiţenii au revenit de la 0-1 şi au fãcut şah-mat apãrarea Oţelului
Ce rãsturnare!
l Pãdureţu, Bãlan şi Dãnãlache au înscris golurile unei victorii meritate a Unirii
Unirea Urziceni a cîştigat, vineri, de o manierã categoricã, întîlnirea disputatã pe teren propriu în faţa Oţelului Galaţi. Chiar dacã s-au vãzut conduşi pe tabelã imediat dupã pauzã, ialomiţenii au revenit spectaculos şi au închis meciul pe final. Ieri, marţi, 11 noiembrie, dupã închiderea ediţiei, elevii lui Dan Petrescu au jucat la Buzãu, în optimile Cupei României, tot împotriva Oţelului Galaţi.
Prima reprizã a fost dominatã clar de elevii lui Dan Petrescu. Dãnãlache (’10), şut reţinut de Kolev şi Mara (’16), şut puţin pe lîngã vinclu, au semnat primale oportunitãţi ale Unirii. Apoi, Bãlan (’32), o palmã peste barã şi Galamaz (’39), loviturã de cap din centrarea lui Pãdureţu, au punctat, însã, doar la capitolul statisticã. Pe finalul primei pãrţi, tot Bãlan (’45) i-a dat ceva emoţii portarului oaspeţilor, dar nu suficient.
Filmul reprizei a doua s-a scris dupã acelaşi scenariu. A fost nevoie de golul întîmplãtor al lui Pena (’51), pentru ca ialomiţenii sã declanşeze ofensiva ucigãtoare la poarta Oţelului. Imediat, Pãdureţu (’54), aflat la primul gol în acest campionat pentru Unirea, a egalat cu un şut din interiorul careului mare şi, la doar 60 de secunde, Bãlan (’55) a adus Urziceniul în avantaj cu un «cap» din 5 metri la centrarea lui Bordeanu. Apoi, Mara (’60) putea înscrie golul meciului, dar foarfeca acestuia a fost scoasã din vinclu de goalkeeper-ul oaspeţilor. Dãnãlache (’83) a închis tabela la 3-1 pentru ialomiţeni, dupã ce a reluat cu capul centrarea excelentã din loviturã liberã a lui Frunzã. (G. ŞEITAN)

Unirea Urziceni-Oţelul Galaţi 3-1
Au marcat: Pãdureţu (’54), Bãlan (’55), Dãnãlache (’83) / Pena (’51)
URZICENI: Arlauskis-Nicu, Galamaz, Fernandes, Bordeanu-Pãdureţu, Apostol-Mara (’86 Burns), Bãlan (’65 Frunzã), Todoran (’46 Ricardo)-Dãnãlache. Antrenor: Dan Petrescu
OŢELUL: Kolev-Cojoc, Costin, Jelev, Sãlãgean-Bourceanu-Tãnasã (’61 Nikolic), Viglianti, Iorga, Vitaic (’61 Cîrjã)-Pena (’79 Tismãnaru). Antrenor: Petre Grigoraş
Cartonaşe galbene: Galamaz, Ricardo, Apostol / Bourceanu, Cojoc
Cartonaş roşu: Apostol
Arbitri: R. Dumitru (Braşov), N. Megheşan (Tîrnãveni), D. Roşu (Bucureşti)
Stadion: «Tineretului» 3000 de spectatori

Petrescu: «Sîntem echipã mare»
Antrenorul ialomiţenilor, Dan Petrescu, s-a declarat mulţumit de jocul elevilor sãi, însã mai importante a considerat cã sînt cele trei puncte obţinute. «Sînt foarte fericit pentru aceastã victorie care este importantã pentru moral şi pentru clasament. Categoric, pe teren propriu, a fost cel mai important meci al sezonului. Era foarte important sã cîştigãm şi sã arãtam cã meritãm sã fim acolo sus în clasament» a declarat «Bursucul». «Dupã golul celor de la Galaţi ne-am trezit repede, pentru cã, în afara golului, Oţelul n-a avut nicio ocazie la poarta noastrã. Am reacţionat ca o echipã mare» şi-a lãudat tehnicianul jucãtorii. «Victoria aceasta o dedicãm echipei» a concluzionat antrenorul ialomiţenilor.
MM: «Harnici şi luptãtori»
Mihai Stoica, managerul general al Unirii Urziceni, era în culmea fericirii la sfîrşitul partidei, deşi ialomiţenii învinseserã echipa unde MM a cunoscut gloria ca preşedinte de club. «„Rîd“ cu ambii ochi pentru acest succes, sînt 100% devotat Unirii Urziceni. Bãieţii au demonstrat cã sînt harnici şi luptãtori. Dacã la 0-1 îmi spunea cineva cã vom conduce cu 2-1 dupã cîteva minute îl trimiteam la culcare. Parcã revedeam meciul de acasã cu Poli Iaşi cînd am pierdut 0-1» a declarat Stoica. Acesta a completat cã îşi doreşte sã învingã Dinamo şi Steaua în etapele viitoare. «Vreau sã cîştigãm împotriva tuturor, indiferent de nume. Chiar dacã se numesc Dinamo, Rapid sau Steaua, vreau sã-i batem» a conchis MM.
Bãlan: «Am dominat tot meciul»
Autor al golului desprinderii, mijlocaşul Tibi Bãlan, a declarat cã ialomiţenii au controlat jocul din primul şi pînã în ultimul minut. «Ne bucurãm pentru cele trei puncte. Am dominat meciul de la un capãt la celãlalt. Sper sã rãmînem cît mai mult pe acest loc în clasament» a comentat mijlocaşul împrumutat pînã în iarnã de la Sportul Studenţesc. «Succesul acesta vreau sã îl dedicãm tuturor coechipierilor pentru cã ei au obţinut acest rezultat» a declarat şi mijlocaşul Bogdan Mara despre jocul împotriva gãlãţenilor.