marți, 31 martie 2009

Unirea s-a distrat în amicalul cu Snagov, dar examenul important este contra Otopeniului
Test de maturitate

l elevii lui Dan Petrescu trebuie sã cîştige sîmbãtã pentru a se menţine pe locul secund în Liga I
Ialomiţenii au cîştigat, fãrã probleme, partida amicalã disputatã vineri, 27 martie, la Urziceni, contra formaţiei de liga secundã FC Snagov, scor 4-0, dupã ce la pauzã elevii lui Dan Petrescu conduceau cu scorul de 1-0. Unirea trebuia sã dispute, iniţial, un triunghiular pe teren propriu la care ar mai fi trebuit sã participe pe lîngã echipa ilfoveanã şi Lotus Bãile Felix, însã divizionara secundã a preferat alte jocuri amicale, cu FC Vaslui şi Poli Iaşi. Galamaz&Co au dovedit cã au trecut peste eşecul de la Mediaş, însã pe alb-albaştrii îi aşteaptã acum «hopul» numit CS Otopeni.
Ţinînd cont de faptul cã alb-albaştrii au avut numeroşi jucãtori convocaţi la acţiuni ale loturilor naţionale, precum Arlauskis, Burns, Varga, Bãlan sau Rusescu, «Bursucul» a început cu C. Grigore în poartã şi cu o linie de fundaşi formatã din Pãdureţu, Galamaz, Mehmedovic şi Brandan. La mijloc, Petrescu i-a folosit pe Bîrlãdeanu, Ricardo, Apostol şi Frunzã, în timp ce în atac ialomiţenii s-au bazat pe Todoran şi Bilaşco. De altfel, chiar Todoran a deschis scorul pentru gazde, cu un şut bombã de la 18 metri direct în vinclu (’5). Apoi, Bilaşco (’17, ’28) şi Brandan (’43) puteau majora scorul, dar portarul oaspeţilor a menţinut diferenţa de numai un gol. În repriza a doua, cu 6 jucãtori noi în teren, portarul Tudor, fundaşii Rãdoi, Fernandes şi Bordeanu şi atacanţii Onofraş şi Dãnãlache, Unirea s-a desprins. Bilaşco (’57) a transformat o loviturã de pedeapsã, pentru ca Fernandes (’85) sã ducã scorul la 3-0 cu o loviturã de cap din centrarea lui Onofraş, iar Dãnãlache a stabilit scorul final în prelungiri.