sâmbătă, 12 iulie 2008

Unirea Urziceni-Motherwell 2-1
Victorie clarã în Scoţia
Formaţia pregãtitã de Dan Petrescu, Unirea Urziceni, a cîştigat, astãzi, cea de-a doua partidã amicalã desfãşuratã în Scoţia. Ialomiţenii au învins, scor 2-1, la pauzã 2-0, formaţia FC Motherwell, locul 3 la sfîrşitul ediţiei trecute a campionatului scoţian, prin golurile reuşite de Raul Rusescu, în minutele 11 şi 23. Unirea a început în urmãtoarea formulã: G. Arlauskis-D. Arlauskis, Fernendes, Landa, Bordeanu-Aldea, Crişan, Pãdureţu, Frunzã-Rusescu, Bilaşco, iar dupã pauzã antrenorul Dan Petrescu a rulat tot lotul.
În primul meci amical ialomiţenii au remizat, scor 1-1, cu FC Livingstone, din liga a doua, iar urmãtoarea partidã test a elevilor lui Dan Petrescu se va desfãşura luni, 14 iulie, cînd Unirea Urziceni va întîlni pe Celtic Glasgow, campioana Scoţiei, de la ora localã 18,30.
De asemenea, joi, 17 iulie, de la ora localã 13,00, Unirea va juca ultima partidã de verificare din Sco¡ia împotriva ST. Johnstone (liga a doua). Iniţial, ultimul joc test era programat pe 18 iulie în compania divizionarei secunde Dunfermline.